mgr Dariusz Kumik
optometrysta NO18330
Jestem optometrystą – absolwentem Politechniki Wrocławskiej, wydziału Podstawowych Problemów Techniki, kierunek Optometria. Specjalizuję się w badaniu wzroku i doborze okularów oraz soczewek kontaktowych. Interesuję się, tematyką związaną z procesem widzenia i rozwojem wad wzroku.
Czym zajmuje się optometria?
Optometria (gr. optos – widziany i metreo – mierzenie) – dziedzina wiedzy stosowanej, zajmująca się procesem widzenia, a szczególnie ochroną, usprawnieniem, zachowaniem i rozwojem tego procesu.
Optometrysta to autonomiczny, nauczany i regulowany zawód należący do systemu ochrony zdrowia. Osoba wykonująca ten zawód praktykuje w zakresie badania wad wzroku (takich jak krótkowzroczność, nadwzroczność, astygmatyzm, starczowzroczność – inaczej presbiopia, zez). Przeprowadza pomiary parametrów układu wzrokowego za pomocą przyrządów specjalistycznych, takich jak: autorefraktometr, oftalmometr, foropter czy tablice do testowania wzroku. Zajmuje się także zaopatrzeniem w pomoce wzrokowe – dobiera i może przepisać do stosowania soczewki okularowe i kontaktowe, projektuje okulary, oprawki okularowe. Prowadzi ponadto i nadzoruje trening i rehabilitację układu wzrokowego (terapia widzenia), co ma na celu przywrócenie właściwej sprawności widzenia.
Profesjonalne badanie wzroku
Komputerowe badanie wzroku (przy użyciu autorefraktometru), jest wstępnym badaniem i na jego podstawie nie można wykonywać okularów czy też dobrać soczewek kontaktowych. Po wykonaniu tej części, profesjonalista – okulista lub optometrysta – przystępuje do pełnego badania wzroku i na podstawie uzyskanych wyników, możne zalecić zastosowanie odpowiednich pomocy wzrokowych takich jak: okulary czy soczewki kontaktowe.
Optometria – zajmuje się procesami widzenia, jego badania i korygowania wad wzroku przy użyciu istniejących pomocy wzrokowych.
W naszym salonie, badanie wzroku wykonywane jest zgodnie ze Standardem Badania Optometrycznego, zalecanym przez Polskie Stowarzyszenie Optometrii i Optyki.
Badanie optometryczne wzroku obejmuje:
- dokładny wywiad
- wstępne badanie z użyciem autorefraktometru
- sprawdzenie ostrości wzroku bez korekcji i w dotychczasowej korekcji
- sprawdzenie widzenia obuocznego i przestrzennego
- określenie właściwej korekcji dla każdego z oczu osobno
- zbalansowanie widzenia obuocznego
- kontrola wzajemnego ustawienia oczu
- dobór optymalnej korekcji do dali i do bliży
- zalecenia dotyczące korzystania z korekcji i higieny pracy wzrokowej
Do kogo się udać?
Do optometrysty czy do okulisty?
• gorzej widzę
• nie jestem zadowolony ze swoich okularów
• często boli minie głowa
• mam zmęczone oczy podczas pracy przy komputerze
• bolą mnie oczy
• mam zapalenie spojówek
• mam uraz oka
• doszło do zmian o okolicach oczu
• pojawiły się nagle błyski w oku/oczach